Sēklinieku ļaundabīgs audzējs .
Sēklinieku ļaundabīgs audzējs .
Sēklinieku tumors ir samērā agresīva ļaundabīga slimība kas pie nepareizas taktikas var novest pie letāla iznākuma. Sakarā ar to,ka liela daļa jauniešu nav pietiekami informēti par ļaundabīgā audzēju iespējamību un bieži vieni nespēj nopietni novērtēt radušos sēklinieku izmaiņu sekas ,viņi griežās pārāk vēku pēc medicīniskas palīdzības .
Sastop pārsvarā vecumā no 15 – 40 gadiem .Galvenie ta cēloņi :
- epidēmiskais parotīts ,
- kriptorhizms
- cirkšņa trūce
- sēdošs dzīves veids,
- dažādi eksogēnie un endogēnie hormonālie faktori.
- Klainfertera sindroms
- HIV infekcija
- vazektomijas operācija
- dažādu kanncerogēno vielu iedarbība .
Liela daļa ārzemju speciālistu iesaka vīriešiem 1 reizi mēnesī veikt sēklinieku paškontroli – sēklinieku palpāciju .
Skat zīmējumu.
Simptomi :
- truls sapīgums vēdera lejasdaļā
- samzināta seksuālā aktivitāte
- Sēklinieku maisiņā bieži konstatē šķidrumu
- atturēšanās no dzimumdzīves
- asiņu piejaukums spermai.
- vispārējais nespēks un nogurdināmība .
- slimais sēklinieks palpatori ir ļoti ciets un lieluma ziņā pārsniedz veselo līdz 2-4 reizes.
Ja vienā sēkliniekā ir vēzis, paaugstinās iespēja, ka tas būs arī otrā.
Terapija : Jāsāk ārstēt, tiklīdz tas konstatēts, jo audzējs aug strauji un agri sāk izplatīties uz limfmezgliem un citiem orgāniem. Ārstēšanu uzsāk ar operāciju - tiek izņemta oliņa kopā ar sēklas saiti. Kad noteikta audzēja uzbūve un cik tas izplatījies, nosaka tālāko ārstēšanu - vai vēl viena operācija, kurā tiks izņemti limfmezgli gar vēdera lielajiem asinsvadiem, vai jāuzsāk ķimioterapija vai staru terapija. Iespējama visu ārstēšanas metožu kombinēšana. Sēklinieku audzēja sekas ir hormonālā atkarība ,jo parasti iet bojā abi šeklinieku un pilnīga neauglība ,tāpēc ,ja tiek konstatēts sēklinieku audzējs un pacients plāno bērnus tad iesaka spermas krioprezervāciju ,jeb tās uzglabāšanu speciālā spermas bankā.
2
Tā ir reta slimība. Ar to parasti slimo 16 līdz 30 gadus jauni vīrieši, retāk tā ir novērojama citos vecumos. Tas ir agresīvs vēzis, kurš ātri aug un izplatās pa organismu. Daudzi jauni vīrieši ir kautrīgi un pārāk ilgi neiet pie ārsta, lai gan izmaiņas oliņā ievērojuši jau sen. Tā kā audzējs ir nesāpīgs, viņi domā, ka tas nav nopietns iemesls ārsta apmeklējumam. Diemžēl šīs kavēšanās dēļ ārstēšana tiek uzsākta ar novēlošanos. Visbiežāk sēklinieka vēzis palielina visu sēklinieku. Parasti nevar sataustīt uztūkumus vai mezglus - liekas, ka sēklinieks kopumā izaudzis lielāks. Sākumā tas nav sāpīgs - kamēr oliņā nerodas asins izplūdumi. Sēklinieka vēzis bieži ir iedzimts. Audzējs tur atrodas jau kopš dzimšanas, bet kļūst aktīvs tikai pubertātes laikā vai drīz pēc tās. Tas izskaidro, kāpēc slimo jauni cilvēki, kā arī to, kādēļ tas attīstās sēkliniekos ar attīstības defektu, nenoslīdējušos sēkliniekos, pat ja tas ir ķirurģiski izlabots. Tādēļ noteikti jāatrod sēklinieki, kuri nav sēklinieku maisiņā vai cirksnī. Ja tas atrodas vēdera dobumā, tajā vairumā gadījumu attīstās vēzis un ilgu laiku netiek pamanīts - līdz brīdim, kamēr nav sataustāms caur vēdera sienu vai ir izplatījies uz citām ķermeņa daļām. Ja vienā sēkliniekā ir vēzis, paaugstinās iespēja, ka tas būs arī otrā. |
- Sēklinieka vēzis
. Par laimi, ārstēšanas rezultāti, pateicoties modernajām metodēm, ir krietni uzlabojušies un iespējams izārstēt pat oliņas ielaistas vēža formas. Vienīgi jārēķinās, ka var palikt dažādas sekas, tai skaitā arī neauglība, tādēļ, ja tuvākajā nākotnē jaunā ģimene plāno bērnus, iesakāma sēklas konservācija.
26.jūnijs 2008.g dr. Jānis Orbidāns